WCED Type A Bi-Directional Curve B 16A 30mA RCBO – WRB116B-030
SKU: WRB116B-030
21 In Stock
OR
SECURE PAYMENT
We use secure checkout for safe, encrypted payments.
Description
Type A Bi-Directional16A 30mA RCBO
Key Features:
  • Comprehensive Protection: Detects AC and pulsating DC components.
  • Switched Live and Neutral: Isolates faulty circuits.
  • Bi-Connect Terminal: Flexible connection options.
  • Bi-Directional Use: Suitable for PV and EV systems.
  • Ease of Testing: No need to disconnect conductors.
  • High Reliability: Maintains service for healthy circuits.
Applications:
  • Domestic: Protects household circuits.
  • Commercial: Suitable for offices and retail.
  • Specialised Systems: Ideal for PV and EV setups.
Specifications:
  • Standard: IEC61009-1, EN61009-1
  • Rated Current: 16A
  • Type: Electronic, Type A
  • Poles: 1P+N (Switched Live and Neutral)
  • Rated Voltage: 230V
  • Sensitivity: 30mA
  • Insulation Voltage: 500V
  • Mechanical Life: 10000 cycles
  • Contact Position Indicator: Yes
  • Protection Degree: IP20
  • Reference Temperature: 30°C
  • Ambient Temperature: -5 to +40°C
  • Storage Temperature: -25 to +70°C
  • Terminal Connection: Cable/U-type busbar/Pin-type busbar
  • Terminal Size: Top for cable: 10mm², Bottom for cable: 16mm²/18-8 AWG, Top/Bottom for busbar: 10mm²/18-8 AWG
  • Tightening Torque: 2.5Nm / 22 In-lbs
  • Mounting: On DIN rail EN 60715 (35mm)
Additional Resources:
Additional information
Brand
WCED
Current Rating (A)
16
Curve
B
Fault Current
6kA
Features
Bi – Directional, Compact Size
No of Poles
1P + Switched Neutral
Product Type
RCBO
RCBO / RCD Type
Type A
RCD Trip Current Rating (mA)
30mA
Voltage
230V